Początek świata. Historia obrazu Gustave’a Courbeta Thierry Savatier

ISBN:

Published: 2014

Paperback

282 pages


Description

Początek świata. Historia obrazu Gustave’a Courbeta  by  Thierry Savatier

Początek świata. Historia obrazu Gustave’a Courbeta by Thierry Savatier
2014 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, RTF | 282 pages | ISBN: | 5.55 Mb

Dzieje słynnego obrazu Gustave’a Courbeta, namalowanego w 1866 roku na zamówienie tureckiego dyplomaty i kolekcjonera Khalil-Beya. Ze względu na swój „drastyczny” temat (realistycznie ukazane kobiece łono) dzieło to nie funkcjonowało w obieguMoreDzieje słynnego obrazu Gustave’a Courbeta, namalowanego w 1866 roku na zamówienie tureckiego dyplomaty i kolekcjonera Khalil-Beya.

Ze względu na swój „drastyczny” temat (realistycznie ukazane kobiece łono) dzieło to nie funkcjonowało w obiegu publicznym, nawet w postaci reprodukcji, aż do momentu, gdy trafiło do zbiorów francuskiego Musée d’Orsay (1995), stając się jedną z jego największych atrakcji.Savatier z iście śledczą pasją bada losy Początku świata, dzieła, które zostało uwikłane w dramatyczną historię XX wieku.

Było własnością węgierskiego-żydowskiego kolekcjonera Ferenca Hatvaniego. Zdeponowane wraz z całą jego kolekcją w budapeszteńskim banku z obawy przed hitlerowskim rabunkiem, dostało się po wojnie w ręce armii radzieckiej. Wykupione przez samego właściciela, zostało wywiezione na Zachód. Ostatnim prywatnym właścicielem Początku świata był słynny i wpływowy psychoanalityk Jacques Lacan, który zazdrośnie strzegł swego wyłącznego prawa do dysponowania obrazem i pokazywał go wybranym znajomym, lecz nigdy o nim nie wspomniał w swych tekstach i wykładach.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Początek świata. Historia obrazu Gustave’a Courbeta":


weareourmedia.com

©2009-2015 | DMCA | Contact us